Hakkımızda

Kanuni Sultan Süleyman, sarayda, kahve hazırlamak ve sunmak ile kahve takımı eşyalarından sorumlu kahvecibaşılık görevini ilk tahsis eden padişahtır ve kahve ikramının zamanı ve merasimin nasıl yapılacağını kaydettirmiştir.
Kahve aynı kahvedir belki… köpüğüyle, rengiyle, dumanıyla aynı kahvedir ama içilen kahveler ruhunun süzgecinden geçer ve tatları değişir… Her kahve aynı değildir bu yüzden…

Türk Kahvesi Tarihi
Türk kahvesi ilçe merkezinde Arkeoloji ve Etnogragya müzesinin yanında bulunmaktadır.Türk mimari değerleri yaşatabilmek için Türk kahvesi, şadırvanlı kasırlar tarafından yapılmış, unutulmaya yüz tutan ahşap,bakır ve çini sanatını sergileyebilecek şekilde halkımızın hizmetine açılmıştır.(Volkan Şenel Arşivi)

1975 Tarihinde Şark Kahvesi Açıldı
25 Mayıs 1975 Pazar günü Şark kahvesi olarak hizmete başlamıştır. O zamanki yarımca belediyesinin 1.5 milyon lira sarfı ile yaptırıldıgı bilinmektedir. Tamamiyle türk motif ve desenleri , türk çinileri ile dekore edilen kahve aynı zamanda türk yapı sanatının özelligini taşımaktadır.(Volkan Şenel Arşivi)

Tüm Dünya Tarafından Bilinen Yer
Eğer hafta sonları doğayla iç içe bir kahvaltı ortamı arıyorsanız Türk Kahvesi,diğer ismiyle Lalezar tam size göre. İlçe merkezinde bulunan Türk kahvesinin bahçesinde dalları alt desteklerle takviye edilmiş,geniş dallı ulu bir çınar vardır.Yarımca istasyonunun hemen kıyısında kiliseden camiye çevrilmiş ve uzun yıllar iyi korunmuş tarihi osmanlı camisinin bitişiginde yer almaktadır.Tarihi mekanlara ilginiz varsa burayı ziyaret edebilir sonrasında ulu cınarın gölgesinde şark usulu döşenmiş iç sıkımda çayınızı yudumlayabilirsiniz.


Atalar Mah. İstasyon Cad. No:3
Yarımca - Körfez/KOCAELİ

Sosyal Medya'da
Bizi Takip Edin.